Kontakt
BPO
NPP-NPO
Umów się na poradę
26.11.2023
Do daty wprowadzenia zmian w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci było skomplikowanym, dwuetapowym postępowaniem, zgodnie z którym w pierwszej kolejności rodzice musieli wystąpić do Sądu Rodzinnego o wyrażenie zgody przez Sąd na dokonanie czynności prawnej przekraczającej zakres zwykłego zarządu w postaci odrzucenia spadku a następnie dopiero dochodziło do odrzucenia spadku.
Obecnie po nowelizacji, która weszła w dniu 15 listopada 2023 r. odrzuceni spadku przynajmniej w niektórych sytuacjach będzie łatwiejsze. Wystarczające będzie, iż rodzic złoży oświadczenie przed notariuszem lub w sądzie, bez uprzedniej zgody sądu opiekuńczego. Będzie to możliwe pod warunkiem, że dziecko zostało powołane do spadku na skutek wcześniejszego odrzucenia spadku przez innego rodzica, a drugi rodzic wyrazi zgodę na dokonanie ww. czynności. Wynika to z brzmienia art. 101 §4 krio, który został dodany nowelizacją. Dokładne brzmienie artykułu jest takie : Jeżeli dziecko jest powołane do dziedziczenia wskutek uprzedniego odrzucenia spadku przez rodzica, to czynność polegająca na odrzuceniu spadku w imieniu dziecka przez rodzica, któremu w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska, gdy jest dokonywana za zgodą drugiego z rodziców, któremu również w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska, albo gdy jest dokonywana wspólnie, nie wymaga zezwolenia sądu opiekuńczego albo, w przypadkach wskazanych w art. 6401 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, sądu spadku – jeżeli spadek odrzucają inni zstępni rodziców tego dziecka. W braku porozumienia rodziców stosuje się przepis § 3. Natomiast nadal będzie wymagana zgoda Sądu na odrzucenie spadku m.in. w przypadku kiedy rodzice są pozbawieni władzy a dzieckiem zajmuje się opiekun prawny.
Bardzo ważną zmianą jest to, iż po nowelizacji o zgodę należy wystąpić nie do Sądu Opiekuńczego a Sądu spadku – czyli sądu ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.
Spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:
1) dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;
2) podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;
3) umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego;
4) uporczywie uchylał się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową;
5) uporczywie uchylał się od wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą, w szczególności wynikającego z władzy rodzicielskiej, opieki, sprawowania funkcji rodzica zastępczego, małżeńskiego obowiązku wzajemnej pomocy albo obowiązku wzajemnego szacunku i wspierania się rodzica i dziecka.
Przesłanki zawarte w punkcie 4 i 5 zostały dodane nowelizacją z dnia USTAWA z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie w dniu 15 listopada 2023 r. Zmianę należy uznać za idącą w dobrym kierunku. Zaliczenie osób uporczywie uchwalających się od obowiązków alimentacyjnych bądź sprawowania władzy i pieczy rodzicielskiej ma to znaczenie w przypadku dziedziczenia przez rodziców po dzieciach, w przypadkach w których rodzic nie wykonywał ciążących na nich obowiązków.
III. Umowa o odrzucenie spadku
Do dnia 15 listopada 2023 r art. 1048 kc miał brzmienie: spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Obecnie po nowelizacji przepis brzmi :
Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Zrzeczenie się dziedziczenia może być ograniczone do zrzeczenia się tylko prawa do zachowku w całości lub w części.
Zrzeczenie się dziedziczenia na korzyść innej osoby uważa się w razie wątpliwości za zrzeczenie się pod warunkiem, że ta osoba będzie dziedziczy
Zostały dodane dwa nowe paragrafy, można dokonać zrzeczenia się ograniczonego do zachowku w całości lub w części. Wcześniej można było zrzec się spadku przy dziedziczeniu ustawowym a obecnie ustawodawca daje możliwość zrzeczenia się również zachowku w części i całości;
Ustawodawca wprowadził zmiany w kręgu spadkobierców ustawowych, ograniczając przy tym dziedziczenie dalszych zstępnych takich zstępni rodzeństwa dziadków.
Jeżeli którekolwiek z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych.
Jeżeli dziecko któregokolwiek z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych.
W braku dzieci i wnuków tego z dziadków, który nie dożył otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada pozostałym dziadkom w częściach równych.
Termin na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku wynosi 6 miesięcy od daty w którym spadkodawca dowiedział się o dacie swojego powołania do spadku.
Ustawodawca doprecyzował, iż złożenie wniosku do Sądu przed upływem 6 miesięcznego terminu jest wystarczające dla zachowania terminu. Nie jest to zmiana w sensie proceduralnym bowiem zgodnie z przepisami KPC złożenie pisma do sądu lub nadanie w placówce pocztowej nawet w ostatnim dniu terminu oznacza jego zachowanie.
Obecnie przepis brzmi : Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
Do zachowania terminu, o którym mowa w § 1, wystarcza złożenie przed jego upływem wniosku do sądu o odebranie oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.
Jeżeli złożenie oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zezwolenia sądu, bieg terminu do złożenia oświadczenia ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania sądowego w tym przedmiocie.
© 2019 Stowarzyszenie Solidarne Kobiety Zawsze